Fáradtság nehézlégzés, Mi lehet a bajom?
Tartalom
Ezen izomeltérések növelik a szívelégtelenség és egyéb szívszövődmények kialakulásának kockázatát.
Tüdő: a fertőzötteknél kialakuló tüdőgyulladás gyakran eredményezi a tüdő légcseréjét végző alveolusok tüdő-léghólyagocska károsodását, ezzel hosszú távú légzési problémákat okozva. Agy: még fáradtság nehézlégzés is leírták a stroke, fokozott görcskészség és Guillain-Barre-szindróma kialakulását — ezen utóbbi egy olyan állapot, ami átmeneti bénulást okozhat az alsó végtagtól kezdődően.
Hirdetés Valójában azonban akár komolyabb betegséget, például pulmonális artériás hipertóniát PAH is jelezhet a tünetegyüttes, fáradtság nehézlégzés nagyon fontos, hogy időben felismerjék, ilyenkor ugyanis akár jelentős állapotjavulást eredményezve kezelhető és kordában tartható a betegség. Ki gondolná, hogy a gyakori fáradtság, a néha-néha jelentkező mellkasi fájdalom, az állandó rosszkedv és levertség nem például koszorúér-betegség vagy tüdőbetegség, sőt nem is a koronavírus-járvány miatti stressz következménye, hanem tényleg olyan betegség jele lehet, ami súlyos és kezelés nélkül fokozatosan rosszabbodik? Sőt, még akár fáradtság nehézlégzés a COVID-ra is utalhatnak ezek a jelek, így nehéz eldönteni, hogy ha orvost is hívunk, szakemberhez vagy a háziorvosunkhoz forduljunk-e. Még nehezebb a helyzet azért, mert a szóban forgó tüdőérbetegség ritka, ezért a háziorvosok sem elsők között gondolnak rá, pedig a kezelés késése sajnos ronthat a kilátásokon.
Véralvadási és érrendszeri károsodások: a koronavírus fertőzés fokozza a vérrögök kialakulásának veszélyét, fáradtság nehézlégzés szívizom, agyi vagy tüdő-területek elhalását okozzák megnő a szívinfarktus, stroke, tüdőembólia esélye Milyen arányban fordulhat elő a post-COVID szindróma? Nemrég megjelent egy preprint tanulmány, melyben 56 országból több mint embertől gyűjtöttek adatokat.
A legtöbb érintett 7 hónap után is életminőség romlásról számolt be és 6 hónapos intervallumban nem volt képes korábbi munkavégzéssel azonos szinten teljesíteni. A post-Covid szindróma bárkinél előfordulhat életkortól, nemtől függetlenül.
A pulmonológiai rehabilitáció része a rekeszizom működését támogató légzőgyakorlatok. A fizikai aktivitás fokozatos bevezetése rendszeres vérnyomás- és pulzusellenőrzés mellett javasolt gyógytornász irányításával.
Néhány esetben pszichés állapot javítását szolgáló módszerek alkalmazására is szükség lehet. Az elhúzódó emésztési zavar és hasmenés dietetikai rehabilitációt igényelhet.
Az asztma diagnosztizálása A diagnózis felállítása során a kezelőorvos felméri a beteg családi kórtörténetét, az esetleges környezeti allergének jelenlétét, és légzéssel kapcsolatos vizsgálatokat végez. Alkalmazott vizsgálatok: Légzésfunkció-vizsgálat spirometria : a beteg egy csőbe lélegzik, amely összeköttetésben van egy érzékelővel és a számítógéppel. A fáradtság nehézlégzés során azt vizsgálják, hogy milyen gyorsan és mennyi levegő mozog a ki- és belégzés alatt, amiből a tüdő működésének hatékonyságára lehet következtetni. Otthoni légzésfunkció-vizsgálat: ma már elérhetőek olyan légzésfunkciós készülékek, melyet a beteg saját maga használhat, így közel teljes értékű vizsgálatot végezhet otthonában, melyet a kezelőorvos online módon távolról is értékelni tud.